0 adet - 0.00 

Senin kahven hangisi?

Kahveni seçerken

Mis gibi kokan beyaz çiçeklerin ardından ortaya çıkan, vişneye benzeyen meyveleri ve her meyvenin içinde saklı küçücük yeşil çekirdekleri ağaçtan fincanlarımıza gelene kadar, her aşamada renkten renge bürünen, kendisi küçük fakat etkisi büyük mucize; kahve.

Bazen bir sohbete eşlik eden, kimi zaman yorgunluğun çaresi, kimi zaman da canlandıran, zihni açan bir fincan kahvenin yerini çoğu zaman hiçbir şey tutmaz. Kahve tercihi kişiden kişiye değişir. Bu tercihi kahvenin yumuşak ya da sert oluşu ve içinde barındırdığı aromalar etkiler. Yetiştiği bölgenin yüksekliği, toprak yapısı, mineral zenginliği, nem, yağış, güneş gibi iklim faktörleri kahvenin aromasını belirler. Latin Amerika kahveleri ağırlıklı olarak meyve, fındık ve kakao lezzetleri sunar.

Afrika/Arap Yarımadası kahveleri özellikle narenciye ve limon aromalarını hissettirir. Kendilerine has, egzotik tatları nedeni genellikle harmanlanmadan sunulur. Asya/Pasifik bölgesi kahveleri, belirgin topraksı ve bitkisel lezzetleri ile ön plana çıkarlar. Bu muhteşem aromaların ortaya çıkabilmesi için çekirdeklerin kavrulmaları gerekir. Bir çekirdeğin tüm aromasını alabilmek için mümkün olduğunca yeni kavrulmuş ve öğütülmüş olması önemli bir noktadır.
Urban Coffee, kahve çekirdeklerinizi siparişinizden hemen sonra isteğinize göre kavurur ve öğütür. Beklentilerini %100 karşılayan bir kahve deneyimi için damak tadına en uygun kahveyi seçmen önemlidir. Biz de sana yardımcı olması için kahvelerimizin aromaları ve hazırlama şekillerini içeren kısa bir rehber hazırladık.

Kostarika Las Trojas: Zengin, zarif, meyvemsi. Özellikle espresso için. Kostarika Solariego: Meyvemsi ve çiçeksi tatlar. Filtre ve French Press olarak tüketilmeye uygun.

Kenya AA
Asiditesi orta-yüksek arası, meyvemsi (turunçgiller-ananas) tatlar. Espresso, filtre ve French Press olarak tüketilmeye uygun.

Kolombiya Rafael
Espresso olarak hazırlandığında bademsi, hafif turunçgiller (mandalina) ve ceviz tatları. Filtre veya French Press olarak tüketildiği taktirde ise turunçgil tatları.

Kolombiya Excelso
Hafif ve meyvemsi tat. Espressoda %40-60 oranında harmanlanarak tüketilebilir.

Gutemala Antigua Oriente
Çikolatamsı, meyvemsi tat. Özellikle espresso için.

No comments yet.

Bir Cevap Yazın